Fadern, sonen och Pyhäjärvi-sjön10. April, 2010 - 9. Maj, 2010
-
Hanna Jaanisoo, Silenzio!, 2010. Lösgodis, rev.I Hanna Jaanisoos (f. 1974) verk blir vardagliga situationer heliga – eller tvärtom: "Från Vatikanen minns jag alltid de slingrande köerna, vaktens högljudda krav ”Silenzio!” och den kvardröjande doften av lösgodis som blivit varma i fickan."
I Konsthallen visas verken Silenzio (2010; lösgodis), Prästen sjunger i duschen (2010; arbetsnamn) och Alla Finlands Pyhäjärvi-sjöar 1:100 000 (2006; stål).
http://www2.pirkkala.fi/hannasoo -
Heli Ryhänen, Farväl, 2009.http://www.heliryhanen.fi
-
Heli Ryhänen, Slow Motion, 2010. konstläder, stål, kedjaHeli Ryhänen (f. 1971) använder ofta textil och konstläder som hon bygger fulsnygga människofigurer av.
-
Villu Jaanisoo, Fars son, 2010Villu Jaanisoos (f. 1963) verk består av förbrukade lysrör och en 3D-videoprojektion, där en människa och en apa betraktar varandra (Fars son, 2010).
Villu Jaanisoo arbetar som professor i skulptur vid Bildkonstakademin (2009–). I oktober i fjol avtäcktes den nästan fem meter höga gorillaskulpturen Kaikki on mahdollista (Allt är möjligt) som Villu Jaanisoo hade byggt av bildäck på Helsingfors universitets campusområde i Vik. Villu Jaanisoo har skapat många offentliga verk och beställningsarbeten i Finland och Estland. -
Matti Kalkamo, Om fadern, om sonen och om hemstadens anda, 2010. brons, stengods, murbruk, stål, rökI Matti Kalkamos (f. 1968) bildhuggarkonst kombineras existensens smärtpunkter med dyster humor.
Matti Kalkamo var Ars Fennica 2009-kandidat och har skapat många offentliga verk.
http://www.kalkamo.fi -
Villu Jaanisoo, Matti Kalkamo, Hanna Jaanisoo, Heli RyhänenVillu Jaanisoo, Matti Kalkamo, Hanna Jaanisoo, Heli Ryhänen
-
Hanna Jaanisoo, Alla Finlands Pyhäjärvi-sjöar 1:10000, 2006.
Hanna Jaanisoo, Villu Jaanisoo, Matti Kalkamo och Heli Ryhänen.
De intressantaste namnen inom finländsk nutidsskulptur ställer ut tillsammans.
Deras nya verkningsfulla arbeten förenas av generationskedjan, det heliga i “faderns” arv och vardagen som starkt tema.
Hanna Jaanisoo, Villu Jaanisoo, Matti Kalkamo och Heli Ryhänen är skulptörer som väljer material, bearbetar sina verk och behandlar sina motiv originellt och igenkännligt. Inför deras verk förvånas man av hur allvar och lekfullhet kan smälta samman till en berörande upplevelse.
Konstverken kan också ha överraskande proportioner; en stor skulptur andas mänsklig bräcklighet, små detaljer visar det groteska.
Konstnärerna själva berättar:
"När vi var små var far herre i huset och vi hörde “herrens” ord i kyrkan, i skolbänken och på möten i Sovjetunionen. Vi är alla födda på 60-70-talen och samhället har förändrats väldigt mycket sedan dess. Därför är det konfunderande att märka att vi inte har något annat, som är lika eget och ändå gemensamt, som den där bilden av föräldrarna. En bild, som lever kvar, fast far inte fanns eller fanns, men aldrig var närvarande.”
Med utställningen vill vi hedra Konsthallens främsta samarbetspartner Destia.